Kimya Fakültesi

Kimyacılar fakülte gününü mayısın son gününde kutlamaktadırlar. Hem öğrenciler hem de öğretmenlerin yer aldığı spor yarışmaları geleneksel olarak bugün de gerçekleştirilmiştir. Fakülte gününün kutlanmasının ayrılmaz bir parçası, öğrencilerin öğretmenler ile yer değiştirdiği basın toplantısıdır.

Tarihi Kökler ve Günümüz

Mayıs 1865 tarihi itibariyle, Imperial Novorossisk Üniversitesi’nde üç fakülte mevcuttu (tarih-filoloji, hukuk, fizik ve matematik). Novorossisk Üniversitesi’nde kimyadaki ilk araştırmalar, Ukrayna’da ilk olan fizik ve matematik fakültesi-kimya, teknik kimya ve agrokimya fakültesinin doğal bir bölümünün bir parçası olan, üç fakültede gerçekleştirilmiştir. Tüm bunların organizatörü, ilk üniversite kimya laboratuarlarının kurucusu, Rusya’daki ilk kimya dergisinin yayınlanmasını başlatanlardan biri olan M. Sokolov’du (fizik ve matematik fakültesinin ilk dekanı – 1865 – 1868). Kimya laboratuvarlarının çalışmasının ilk yıllarından itibaren, birçok stereo-kimyasal problemler çözülmüş bulunmakta, moleküllerde ki atomların karşılıklı etkileşimi araştırılmıştır.

Novorossisk Üniversitesi’nin kimyacıları, bir kimyasal yapı olan O. M. Butlerov ve sentetik organik kimya teorisinin gelişimine önemli bir katkıda bulunmuşlardır. Stereo-kimya konularının çalışılmasıyla ilişkilendirilmiş olan birçok çalışma Odessa kimyacıları, profesörler E. F. Klimenko ve V. M. Pertiashvili’nin olup, ayrıca tanınmış Profesör S. G. Tanatara’ya ait araştırmalardır.