Kimya Fakültesi

Kimya Fakültesi ; Her köşesi ayrı güzel ve eğlenceli olan Odessa’da kimya fakültesinde okumak için eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı ..

Kimya Fakültesi

Kimya Fakültesi ; Kimyacılar fakülte gününü mayısın son gününde kutlamaktadırlar. Hem öğrenciler hem de öğretmenlerin yer aldığı spor yarışmaları geleneksel olarak bugün de gerçekleştirilmiştir. Fakülte gününün kutlanmasının ayrılmaz bir parçası, öğrencilerin öğretmenler ile yer değiştirdiği basın toplantısıdır.

Tarihi Kökler ve Günümüz

Mayıs 1865 tarihi itibariyle, Imperial Novorossisk Üniversitesi’nde üç fakülte mevcuttu (tarih-filoloji, hukuk, fizik ve matematik). Novorossisk Üniversitesi’nde kimyadaki ilk araştırmalar, Ukrayna’da ilk olan fizik ve matematik fakültesi-kimya, teknik kimya ve agrokimya fakültesinin doğal bir bölümünün bir parçası olan, üç fakültede gerçekleştirilmiştir. Tüm bunların organizatörü, ilk üniversite kimya laboratuarlarının kurucusu, Rusya’daki ilk kimya dergisinin yayınlanmasını başlatanlardan biri olan M. Sokolov’du (fizik ve matematik fakültesinin ilk dekanı – 1865 – 1868). Kimya laboratuvarlarının çalışmasının ilk yıllarından itibaren, birçok stereo-kimyasal problemler çözülmüş bulunmakta, moleküllerde ki atomların karşılıklı etkileşimi araştırılmıştır.

Novorossisk Üniversitesi’nin kimyacıları, bir kimyasal yapı olan O. M. Butlerov ve sentetik organik kimya teorisinin gelişimine önemli bir katkıda bulunmuşlardır. Stereo-kimya konularının çalışılmasıyla ilişkilendirilmiş olan birçok çalışma Odessa kimyacıları, profesörler E. F. Klimenko ve V. M. Pertiashvili’nin olup, ayrıca tanınmış Profesör S. G. Tanatara’ya ait araştırmalardır.

Imperial Novorossisk Üniversitesi, Rusya İmparatorluğu’ndaki en önde gelen yüksek öğretim kurumlarından biriydi. 1865 yılında Odessa şehrinde kurulan üniversite, 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın başlarında Rus kültürü, bilimi ve teknolojisinin gelişmesinde kritik bir rol oynadı.

Üniversitenin kökenleri, 1804 yılında Odessa’da Richelieu Lisesi’nin kurulmasına kadar uzanır. Lise, o zamanlar Odessa genel valisi olan Fransız devlet adamı Armand-Emmanuel du Plessis de Richelieu tarafından kurulmuştur. Kurum, bölgedeki aristokrat ailelerden gelen genç erkeklere, özellikle matematik ve doğa bilimlerine odaklanarak orta öğretim sağladı.

Richelieu Lisesi, 1865 yılında İmparator II. Aleksandr’ın emriyle üniversiteye dönüştürülmüştür. Yeni kurulan kurum, bugünkü güney Ukrayna’nın çoğunu kapsayan Novorossiya bölgesinden sonra İmparatorluk Novorossisk Üniversitesi adını aldı.

Üniversite başından beri çok çeşitli akademik disiplinlerde dünya standartlarında bir eğitim vermeyi amaçladı. Matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, hukuk, felsefe ve sanat dersleri veriyordu. Üniversitenin fakültesi, matematikçi Pafnuty Chebyshev, tarihçi Nikolai Kostomarov ve fizikçi Alexander Stoletov da dahil olmak üzere zamanın en seçkin bilim adamlarını ve entelektüellerini içeriyordu.

Imperial Novorossisk Üniversitesi, akademik programlarının yanı sıra bölgenin kültürel ve sosyal yaşamında da önemli bir rol oynamıştır. Önde gelen bilim adamları ve sanatçıların konserlerine, tiyatro gösterilerine ve halka açık konferanslarına ev sahipliği yaptı. 500.000’den fazla cilt içeren üniversitenin kütüphanesi, Rus İmparatorluğu’nun en büyüklerinden biriydi.

Mükemmellik konusundaki ününe rağmen Imperial Novorossisk Üniversitesi, tarihi boyunca sayısız zorlukla karşı karşıya kaldı. Bunların en önemlilerinden biri, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında bölgeyi kasıp kavuran siyasi huzursuzluktu. Birçok öğrenci ve öğretim üyesi devrimci faaliyetlere karıştı ve tutuklandı ya da üniversiteden atıldı.

Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi, üniversitenin faaliyetlerini daha da aksattı. Öğretim üyelerinin birçoğu askere çağrıldı ve üniversite akademik programlarını askıya almak zorunda kaldı. 1918’de Bolşevik Devrimi’nin ardından üniversite Sovyet yetkilileri tarafından kapatıldı.

Bugün, İmparatorluk Novorossisk Üniversitesi’nin mirası, geçtiğimiz yüzyılda bölgede ortaya çıkan çok sayıda akademik ve kültürel kurumda yaşıyor. Rus kültürünün, biliminin ve teknolojisinin gelişimine katkıları, dünya çapında bilim adamları tarafından kutlanmaya ve incelenmeye devam ediyor. Zarif neoklasik binaları ve genişleyen bahçeleriyle Odessa’daki tarihi kampüsü, şehrin zengin kültürel mirasının sevilen bir simgesi olmaya devam ediyor.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

#ukraynadaeğitim #ukraynaüniversiteleri #ukraynadaüniversite #ukraynaüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #ukraynaüniversite #kimyafakültesi #odessadakimya #odessaüniversiteleri #yurtdışındakimya

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!